Warsztaty kulinarne czyli Mali Kucharze na start!

W roku szkolnym 2017/2018 w naszej szkole realizowany jest projekt „Dobrze Jemy ze Szkołą na Widelcu”. W projekcie uczestniczą uczniowie klas I – III.
28 listopada 2017 r. w ramach realizacji tego projektu odbyły się warsztaty kulinarne. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas
I a i II a oraz ich rodzice. Celem warsztatów było upowszechnianie wiedzy na temat zdrowego odżywiania oraz rozwijanie zainteresowań sztuką kulinarną.
Warsztaty prowadził Pan Bartosz Gadzina, szef kuchni, a zarazem właściciel autorskiego Beksien Bistro w Bielsku-Białej, który przez dziesięć lat zdobywał doświadczenie w prestiżowych kuchniach w Wielkiej Brytanii i Francji. W tym czasie ukończył kulinarną szkołę w Anglii. Podczas warsztatów poznaliśmy jego autorską kuchnię, lokalne polskie produkty i mieliśmy możliwość spróbowania przetworów robionych z wyhodowanych przez niego warzyw. Zaczęliśmy od wypieku chlebka z ziarnami. Każdy uczestnik z pomocą swojego rodzica wyrabiał ciasto, formował chlebek, który następnie został upieczony. Potem mieliśmy możliwość zobaczenia i spróbowania różowych i fioletowych ziemniaków przyrządzonych z masełkiem
i rozmarynem, a do tego sok warzywno – owocowy. Uwierzcie, pychota !
Zdrowa kuchnia nie może istnieć bez ryb więc uczestnicy przygotowali świeżutkiego dorsza bałtyckiego w cieście.
Najbardziej czekaliśmy na „Czekoladową lawę”, która była ostatnią przygotowywaną potrawą. Zapewniam, że warto było czekać. Podana
z przyrządzonym przez Pana Bartosza serkiem homogenizowanym była przepyszna!
Jednak „hitem” okazały się kiszone ogórki i miniaturowe marcheweczki.
Wszyscy uczestnicy warsztatów kulinarnych mogli spróbować każdej potrawy. Jak smakowite było wszystko, nie muszę przekonywać, tym którzy próbowali, ślinka leci na samo wspomnienie.
Na zakończenie wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy Małego Kucharza, a rodzice podziękowania za to, że tak chętnie wzięli udział w imprezie. Mam nadzieję, że wspólne gotowanie ze swoimi dziećmi było również dla nich świetną zabawą.
Gorąco dziękujemy Panu Bartoszowi Gadzinie, jego żonie Marcie, która bardzo aktywnie pomagała w organizacji warsztatów oraz Pani Joannie Widerze, szefowej naszej szkolnej kuchni, bez której to wszystko by się nie udało.
Marzena Miarka