Rowerowy maj

Od 6 maja 2019 roku rusza akcja Rowerowy Maj. Jest to największa kampania w Polsce promująca zdrowy tryb życia i zrównoważoną mobilność wśród dzieci przedszkolnych, uczniów szkół podstawowych oraz grona nauczycielskiego. Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii.

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze na lekcje w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy.

Aby dzieci mogły bezpiecznie i w pełni skorzystać z wszystkich atutów Rowerowego Maja konieczne jest ich właściwe przygotowanie. Rola rodziców jest kluczowa w powodzeniu kampanii. To na nich spoczywa decyzja o uczestnictwie, ale również właściwe przygotowanie dzieci i sprzętu. Wystarczy zadbać o kilka podstawowych spraw ( kask, kamizelki odblaskowe – będą dostarczone przez szkołę, szyfry do zapięcia rowerów na stojakach, dobry stan techniczny roweru, hulajnogi itp.). Warto przynajmniej podczas kampanii zamienić samochód na rower i towarzyszyć dziecku w drodze do szkoły, czy samemu wybrać aktywne formy przejazdu do pracy, bo najlepiej jak przykład idzie z góry.

Jeżeli Twoje dziecko ma więcej niż 10 lat, powinno posiadać kartę rowerową, znać znaki i przepisy kodeksu drogowego, konieczne aby bezpiecznie przemieszczać się w ruchu drogowym. Dzieci do lat 10 wraz z opiekunem uznawane są za pieszych, mogą jeździć po chodnikach i przejeżdżać przez przejścia dla pieszych. Niezależnie od wieku większość dzieci szkolnych doskonale radzi sobie na rowerze. Warto wzmacniać te umiejętności i jak najczęściej jeździć razem i to nie tylko w celach rekreacyjnych. Przed udziałem dziecka w kampanii oceń jego podstawowe umiejętności i pomóż nadrobić ewentualne braki, sprawdź stan i wyposażenie roweru oraz zaplanuj drogę do szkoły.

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w akcji prosimy o oddanie zgód wypełnionych przez rodziców/opiekunów do nauczycieli wf.

Prosimy o zapoznanie się z regulaminem kampanii dostępnym na stronie internetowej: https://rowerowymaj.eu/do-pobrania/#dok-bedzin
oraz z informacjami dodatkowymi dostępnymi na stronie https://rowerowymaj.eu.