LEKKI TORNISTER

W dniu 4 października w naszej szkole odbyło się  ważenie tornistrów w ramach ogólnopolskiej akcji „Lekki tornister”. Klasa I a została objęta tym badaniem w celu profilaktyki chorób układu ruchu. Celem akcji jest  zwrócenie uwagi dzieci i rodziców na kwestię ciężkich plecaków oraz przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu w przyszłości.

Zgodnie  z zaleceniami Państwowej Inspekcji Sanitarnej  ciężar tornistra nie powinien przekraczać 10% do 15% masy ciała,  w innym przypadku  może to zaburzać prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka czego skutkiem jest boczne skrzywienie kręgosłupa.  Po zważeniu tornistrów wszystkie dzieci samodzielnie segregowały rzeczy, które znalazły się w tornistrze i decydowały czy wszystkie powinny tam być. Po takiej selekcji wszystkie tornistry spełniały wymogi Sanepidu. Teraz już tylko należy zachęcać uczniów do codziennego przeglądania tornistrów, prawidłowego rozmieszczania ciężaru
w tornistrze i zwracać uwagę na noszenie plecaka na dwóch ramionach.