Dzień Niepodległości 11 listopada

„Wstań Polsko moja”…- pod takim hasłem cała społeczność szkolna 10 listopada uczciła 98 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę.

Młodzież szkolna w odświętnych strojach,  z chorągiewkami  i rozetkami biało-czerwonymi, z zainteresowaniem i w skupieniu brała udział w tej szczególnej lekcji historii.

W montażu słowno-muzycznym, w przystępny i obrazowy sposób narratorzy przypomnieli ważne wydarzenia historyczne związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, począwszy od zaborów, a skończywszy na roku 1918. Treści historyczne uzupełniane były fragmentami wierszy poetów tego okresu, które wzruszająco deklamowali uczniowie, ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Muzyczne tło dla recytowanych utworów stanowiła muzyka Fryderyka Chopina oraz pieśni patriotyczne: „Piechota” i „Pierwsza brygada” w wykonaniu męskiego chóru klas I i II gimnazjum oraz „Wojenko, wojenko” pieśni, którą zaśpiewała uczennica z klasy IV b. Usłyszeliśmy także utwór „Ciszę”, który na trąbce zagrał uczeń z klasy IV a , po którym odczytany został apel poległych oddając cześć tym wszystkim, którzy walczyli o niepodległość naszej Ojczyzny.

To uroczyste spotkanie z historią tego okresu– historią i wydarzeniom, dzięki którym żyjemy w niepodległej Polsce, zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem pieśni „Jak długo w sercach naszych”.

Na zakończenie głos zabrał dyrektor szkoły, pan Jan Pichura, który podziękował uczniom i nauczycielom za wzruszające przeżycia podczas apelu oraz przybyłym na tę uroczystość gościom: panu Krzysztofowi Dudzińskiemu -Przewodniczącemu Rady Miasta Będzina oraz radnemu, panu Markowi Wieczorkowi.

Zgodnie z tradycją naszej szkoły, delegacja uczniów wraz z dyrektorem szkoły i zaproszonymi gośćmi udała się pod pomnik, aby złożyć wiązankę kwiatów tym, którzy walczyli o wolną Polskę.

 

Apel przygotowały panie: Małgorzata Sęk, Małgorzata Brzezińska, Mariola Łata.

Chór przygotowała pani Anna Królik.

 

Małgorzata Sęk