w Wieliczce

KLASY II a, III a i III b NA WYCIECZCE W KOPALNI SOLI

W WIELICZCE

 

15 listopada 2017 r.  wyjechaliśmy na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce. Podczas wędrówki trasą turystyczną poznaliśmy historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieliśmy się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwialiśmy prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac  w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił nas wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi.

Bogatsi o nową wiedzę, po kilku godzinach wędrowania wyjechaliśmy windą na powierzchnię. Nikt nie zapomniał, aby z wycieczki przywieść do domu to, co jest tu najcenniejsze – trochę soli kamiennej, kupionej na lokalnych stoiskach z pamiątkami.