Szkoła Podstawowa nr 9 uczestniczy w programie Polskiej Akcji Humanitarnej „Wiem i Działam”, który wprowadza uczniów i uczennice w zagadnienia pomocy humanitarnej, globalnych współzależności oraz zachęca do wspólnego działania.
W klasie Ib odbyły się zajęcia w ramach Modułu 1 programu dotyczące pomocy humanitarnej. Dzieci dowiedziały się, czego brakuje ludziom podczas katastrofy naturalnej i wojny oraz zrozumiały czym jest pomoc humanitarna. Zajęcia przybliżyły uczniom i uczennicom realia działań Polskiej Akcji Humanitarnej. Dzieci poszerzyły swoje wiadomości i rozumieją, że katastrofy naturalne oraz wojny to realne zdarzenia, a nie tylko obrazki w telewizji.