Sukcesy uczniów kl. VI B z języka polskiego

Sukcesy uczniów kl. VI B z języka polskiego

18 marca 2016 r. uczennice kl. VI B – Zuzanna Fiszer i Laura Miśkiewicz brały udział                              w miejskim konkursie „POTYCZKI JĘZYKOWE”, który odbył się w MZS nr 3 w Będzinie. Przystąpiło                          do niego 7 szkół podstawowych reprezentowanych przez dwuosobowe zespoły.  Celem konkursu było rozbudzanie zamiłowań do mowy ojczystej, zachęcanie młodzieży do posługiwania się poprawną polszczyzną na co dzień i kształtowanie twórczych postaw. Szóstoklasistki doskonale poradziły sobie ze wszystkimi zadaniami konkursowymi i zajęły I miejsce.  Wykazały się nie tylko świetną znajomością różnego rodzaju słowników, lecz przede wszystkim wysokim poziomem wiedzy i umiejętności z języka polskiego.

Z kolei 21 kwietnia 2016 r. drużyna dziewcząt w składzie: Roksana Błońska, Zuzanna Fiszer                 i Laura Miśkiewicz reprezentowała naszą szkołę w miejskim konkursie „MAŁY MISTRZ SŁOWA”, który miał miejsce w SP nr 8 w Będzinie. Warunkiem udziału w nim było uważne przeczytanie książki „Złodziej Pioruna” R. Riordan. W trakcie potyczek, w których zmagało się 6 szkół, należało zaprezentować m. in. bardzo dobrą znajomość związków frazeologicznych, zagadnień leksykalnych, gramatycznych, ortograficznych,  a także zabłysnąć talentem literackim i językowym. Uczennice naszej szkoły zajęły tym razem II miejsce. Wziąwszy pod uwagę, że pytania były bardzo trudne, osiągnęły one znaczący sukces.

Natomiast 22 kwietnia w Światowym Dniu Ziemi w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbył się finał XVIII edycji Powiatowego Konkursu Ekologicznego „MOJA ZIEMIA – CZYSTY ŚWIAT”, organizowanego pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Będzina. Tegorocznej edycji konkursu towarzyszyła myśl „Czy to miasto, wieś czy gmina – tutaj wszystko się zaczyna”. Na konkurs wpłynęły 254 prace, spośród których jury wyłoniło szesnastu laureatów nagród i wyróżnień w 4 kategoriach wiekowych. Uczeń kl. VI B Przemysław Nowak za wiersz pt.                                 „Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT” zajął II miejsce w II kategorii wiekowej kl. IV – VI. Wszystkie nagrodzone w konkursie prace eksponowane są na wystawie prezentowanej w będzińskiej bibliotece.

Uczniom kl. VI B serdecznie gratulujemy!!!

A oto wiersz Przemka:

„Z EKOLOGIĄ ZA PAN BRAT”

Co się tutaj stało?

Nie ma żadnych śmieci?

Segregują wszyscy – dorośli i dzieci.

Plastik, papier oraz szkło

to jest to! To jest to!

Ekologia na dobre u nich zagościła.

Dbają o porządek – rzecz niezmiernie miła.

Zbierają worki, puszki i pudełka,

wszelkie niepotrzebne w trawie szkiełka.

Sadzą piękne kwiaty, różne krzewy, drzewa,

które każdy z nich starannie podlewa.

Nie depczą trawników, nie łamią gałęzi,

nie płoszą ptaków, nie drażnią psów na uwięzi.

Jeśli i Ty chcesz jak oni żyć ekologicznie,

przestrzegaj rad kilku, a będzie fantastycznie.

Nie zabijaj zwierząt! Lasów nie podpalaj!

Chroń na co dzień przyrodę i właściwie działaj!

Wybierz szybki prysznic od długiej kąpieli,

żeby ludzie za sto lat także wodę mieli.

Nie truj atmosfery, nie pal w domu śmieci!

Zdrowie jest ważniejsze, zwłaszcza małych dzieci.

Panele słoneczne to energia czysta,

pozwalają w pełni słońce wykorzystać.

Korzystaj z roweru zamiast z samochodu.

Nie chcesz chyba wdychać spalin wstrętnych smrodu?

By rzeki, jeziora w czystości zachować,

oczyszczalnie ścieków należy budować.

Ekologia rządzi już na całym świecie.

Ekologia wszędzie: w telewizji, w necie.

Zawsze bądźmy Eko, o każdej godzinie.

Kochajmy przyrodę! Zapał nasz nie minie!

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *