PROGRAMY PROFILAKTYCZNE

Zachodzące w ostatnich dekadach zmiany w środowisku zewnętrznym człowieka sprzyjają nadmiernym przyrostom masy ciała. Postęp cywilizacyjny i techniczny, a zwłaszcza ograniczenie aktywności ruchowej związanej z codziennymi czynnościami oraz łatwy dostęp do wysoko przetworzonej, bogatej w energię żywności prowadzi do zaburzeń równowagi energetycznej ustroju.
Nadwaga i otyłość u dzieci i młodzieży jest zaburzeniem stanu zdrowia, które powoduje szereg konsekwencji, zarówno bezpośrednich, głównie psychospołecznych i emocjonalnych, jak
i odległych skutków somatycznych.
Nasi uczniowie biorą udział w „Programie profilaktyki otyłości
i nadwagi wśród uczniów klas I szkół podstawowych zlokalizowanych na terenie miasta Będzina na lata 2019 – 2021”.

5 listopada odwiedziły nas Panie dietetyczki z firmy „Naturhouse Będzin”, które przeprowadziły ankietę dotyczącą preferencji żywieniowych uczniów oraz pokazały jak właściwie się odżywiać, by być zdrowym. Przeprowadziły również badanie uczniów pod kątem zagrożenia otyłością i nadwagą i przygotowały wyniki, które wychowawcy przekazali rodzicom uczniów klas I. Spotkanie zostało poprzedzone zajęciami z wychowawcami, w czasie których uczniowie poznali Piramidę Zdrowia, w szczególności jej podstawę, którą stanowią owoce i warzywa, a także dowiedzieli się dlaczego te produkty są tak ważne w diecie człowieka, oraz których produktów powinni unikać.