Ciekawe zajęcia w świetlicy

Szyfry towarzyszą nam każdego dnia i nie zdajemy sobie sprawy, jak są blisko. Bo szyfrowanie, to nic innego jak kodowanie, a kodowanie znajduje się w kartach kredytowych, bankomatach, walizkach podróżnych, systemach alarmowych…

Bez wiedzy na temat łamania szyfrów i bez klucza – jesteśmy bezsilni.

Uczniowie z klasy drugiej przekonali się, że nie jest łatwo odczytać zakodowaną informację.

Zajęcia składały się z ćwiczeń praktycznych angażujących uwagę uczniów. Za pomocą prostych haseł i kluczy – przećwiczyli umiejętność kodowania i odkodowywania informacji m.in. za pomocą maszyny szyfrującej Cezara i tajemniczych karteczek. Poznali skytale – system szyfrowania stosowany już w starożytności.  Dowiedzieli się także, że prostym sposobem szyfrowania jest pisanie sokiem z cytryny, czyli tzw. niewidzialnym atramentem