Uczniowie kl. 2a w ramach edukacji ekologicznej wzięli udział w programie marki Brita –,,Filtrujemy dla Bałtyku

”. Celem programu było przede wszystkim zwrócenie uwagi na problem współczesnego świata – wszechobecny plastik. Jest to problem również lokalny, który dotyczy zanieczyszczenia Bałtyku. Plastik, puszki, szkło – to najczęściej spotykane na plażach i w wodach naszego morza śmieci, za które to my, ludzie, jesteśmy odpowiedzialni. Uczniowie, wykonując różne zadania mogli dowiedzieć się, skąd się biorą plastikowe odpady, co jest ich źródłem, jak można samemu zadbać o zmniejszenie ilości tworzyw sztucznych oraz jakie konsekwencje ma nadmiar odpadów dla Bałtyku. Ponadto dzieci poznały różne gatunki zwierząt morskich oraz dowiedziały się jakim zagrożeniem dla zwierząt są plastikowe odpady. Bliższe poznanie zwierząt, ich zwyczajów i środowiska miało za zadanie zbudowanie większej świadomości, komu i czemu zagraża plastik trafiający do Bałtyku.
Przez podwodny morski świat przeprowadziła uczniów foka szara o imieniu Britka. Jest ona ambasadorką akcji i podopieczną Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Realizacja programu wzbudziła ciekawość, motywowała do działania, promowała autentyczne postawy proekologiczne, które w późniejszych latach życia w naturalny sposób mogą się rozwijać i wpływać na sposób życia przyjazny naszej planecie. Dzięki temu programowi uczniowie mogli również nauczyć się, jak w codziennym życiu ograniczać i eliminować plastik.