MAJ MIESIĄCEM KSIĄŻKI I CZYTELNIKA

Uczniowie klasy III a podziękowali Pani Dorocie Grunsiok – opiekunowi naszej szkolnej biblioteki, za to, że dzięki Niej biblioteka, to nie tylko miejsce wypożyczania książek czy czytania prasy, lecz miejsce przyjazne uczniom, w którym duuużo się dzieje 🙂 . Miejsce najcichsze w szkole – jak twierdzą uczniowie – gdzie chętnie i miło spędzają czas. Grają w gry planszowe, Piotrusia i Dubble. W bibliotece można też rysować, kolorować, odrobić pracę domową, porozmawiać z panią.
Pani Doroto – dziękujemy za ciepły uśmiech witający nas każdego dnia w bibliotece:) !

Możesz być kim chcesz!

Dzisiaj przedszkolaki na spotkaniu z panią bibliotekarką poznały historię Nagrody Nobla, dowiedziały się kim są polscy nobliści. Poznały sylwetkę Marii Skłodowskiej Curie – słuchając jednej
z opowieści o „12 wyjątkowych postaciach”.

Przedszkolaki niedługo będą uczniami klasy 1 w naszej szkole, która przecież nosi imię „Noblistów Polskich”.

Później odbyła się dyskusja 🙂 o naukowej przyszłości każdego przedszkolaka. Każdy może zostać w przyszłości kim tylko zechce. Mała Maria od zawsze wiedziała, że chce być naukowcem!  Otrzymała  dwie Nagrody Nobla!
Przedszkolaku – Ty też możesz !

Polski Czerwony Krzyż  obchodzi 100 lat

100 lat temu, 18 stycznia 1919 r., powstało Polskie Towarzystwo Czerwonego Krzyża. Wpisana w jego statut działalność humanitarno-charytatywna była wówczas potrzebna natychmiast. W ciągu pierwszych miesięcy istnienia organizacja miała do czynienia z dwoma powstaniami
i jedną wojną. Oto krótki rys historyczny tej fundacji.

Początki tej największej organizacji humanitarnej sięgają 1863 r., kiedy to na pomysł jej stworzenia wpadł szwajcarski finansista Henri Dunant, wstrząśnięty widokiem dogorywających rannych po bitwie pod Solferino w 1859 r. w trakcie wojny francusko-austriackiej. W rzeczywistości na terenie Polski funkcjonowało wówczas kilka podobnych organizacji humanitarno-charytatywnych, na poziomie rządowym silnie wspieranych przez Helenę Paderewską – prywatnie małżonkę Ignacego Jana Paderewskiego, zawodowo zaś wybitną społeczniczkę, prowadzącą podobną działalność w czasie I wojny. To pod jej patronatem 18 stycznia 1919 r. odbyła się zjednoczeniowa konferencja i powołanie Polskiego Towarzystwa Czerwonego Krzyża. Jego pierwszym prezesem został Paweł Sapieha mający w tym zakresie spore doświadczenie, bo w trakcie wojny sprawnie kierował pracami Czerwonego Krzyża w Galicji. Zrezygnował jednak już po kilku miesiącach i jego miejsce w sposób naturalny zajęła Paderewska. Formalnie do Ligi Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża polski oddział przyjęto 16 września 1919 r.

Polski Czerwony Krzyż nauczył się pracować niezależnie od państwa, być instytucją samowystarczalną. W takiej formie istnieje do dziś, nieustannie rozszerzając działalność. Oprócz systemu poszukiwań osób w zakres jego aktywności wchodzą pomoc ofiarom klęsk żywiołowych, ratownictwo medyczne, szkolenia z pierwszej pomocy, wsparcie dla uchodźców, dożywianie najuboższych, honorowe krwiodawstwo, zwalczanie uzależnień i wiele innych.

UWAGA! UWAGA! UWAGA!

Wolontariat Szkolny współpracuję z PCK

W 2018 roku zbieraliśmy puszkę  na PCK. Została ona przekazana do punktu PCK w Sosnowcu. Zachęcaliśmy do zbierania funduszy przez internat, klikając w obrazek, według regulaminu.

Zachęcamy wszystkie dzieci do odbioru, zostawionych rzeczy
w szkole.  Resztę zostawionych ubrań przekażemy na fundację PCK.

Zdjęcia w galerii

Dąbrowska, Słowacki, Wyspiański…

Uczniowie klasy 7 b na lekcjach języka polskiego uczcili rocznice urodzin następujących artystów: 130 lat temu urodziła się Maria Dąbrowska a 150 lat temu Stanisław Wyspiański. W marcu br uczniowie klas 7 obejrzeli spektakl pt. „Balladyna” Juliusza Słowackiego w Teatrze Nowym w Zabrzu. 210 lat temu urodził się Juliusz Słowacki.

Dbamy o środowisko !

Majowy Dzień bez śmiecenia oraz zbliżający się Dzień Ochrony Środowiska to okazja aby posprzątać swe najbliższe otoczenie.

Najlepsza czwórka awansowała do Turnieju Półfinałowego Mistrzostw Polski ‼️

ANBUD MKS Będzin zdominował Turniej Finałowy Mistrzostw Śląska SiatkówkaMłodzików w Siatkówce Plażowej ‼️

W meczu o złoto Jakub Kaliszuk i Marcel Wójcikiewicz pokonali Mateusza Szpernalowskiego i Patryka Gajdę 2:0. W półfinałach podopieczni trenera Przemysława Segiety wyeliminowali pary z KS Siatkarz „Beskid” Skoczów.

Najlepsza czwórka awansowała do Turnieju Półfinałowego Mistrzostw Polski ‼️ ??

?– Jakub Kaliszuk / Marcel Wójcikiewicz (ANBUD MKS)
?– Mateusz Szpernalowski / Patryk Gajda (ANBUD MKS)
?– Maksymilian Granieczny / Kamil Strzymszok (Beskid Skoczów)
4️⃣ – Filip Lejawa / Jakub Marchel (Beskid Skoczów).

SAME SUKCESY :) !!!

Emila Habryn 2 ?? w turnieju młodzików w Wołominie? Julia Pilewska zajęła 3 miejsce ???. Ogromny sukces zaliczyła Amelia Siwek , która mimo bardzo młodego wieku uplasowała się na 7 pozycji ? Gratulujemy?

Kalina Śliz z 5 b wygrywa 2 edycję Grand Prix Nemo !

Kalina Śliz z 5 b wygrywa 2 edycję Grand Prix Nemo! Na dystansie 50 m stylem motylkowym z łatwością zdystansowała pływaczki ze starszego rocznika, z kolei płynąc 100 m stylem grzbietowym koncertowo finiszowała na ostatnich 25 metrach ulegając jedynie zwyciężczyni!

GRAND PRIX NEMO 2019 – Patryk złoto i brąz!

GRAND PRIX NEMO 2019 – 2 edycja Patryk Pichit w rywalizacji ze starszym rocznikiem w stylu grzbietowym na dystansie 50 m zdobył 1 miejsce ?a w stylu dowolnym na dystansie 100 m zdobył 3 miejsce ??‍♂️?‍♂️?‍♂️Gratulacje!!!