Prawa człowieka– prawa dziecka

„Dzieci nie są dopiero, ale są już ludźmi.(…)
W duszy ich są zadatki tych wszystkich myśli i uczuć, które my posiadamy” – tak uważał Janusz Korczak.

10 grudnia, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Człowieka, na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Z tej okazji w naszej szkole odbył się apel dla uczniów klas I-III SP pod nazwą: „Prawa Dziecka- Moje prawa”. Po krótkim wprowadzeniu

i przekazaniu celu spotkania prze prowadzące apel panie: Małgorzatę Sęk i Ewę Gwiazdę, wszyscy usłyszeli wiersz M. Brykczyńskiego „Prawa dziecka” w wykonaniu Kasi z kl. 5 c. Uczniowie w każdej klasie pisali skojarzenia do słów: PRAWO, RODZINA, UCZEŃ, WOLNOŚĆ, DZIECKO oraz rozwiązywali problem: Gdzie szukać pomocy, jeżeli prawa dzieci są łamane?

Zaproszony gość,  pani Jowita Czyż – Rzecznik Praw Ucznia w naszej szkole, uzupełniła odpowiedzi uczniów i przedstawiła zadania, jakie stoją przed Rzecznikiem.

Na zakończenie po wysłuchaniu piosenki „Prawa

dziecka”  wszyscy uczniowie krzyczeli „NIE” , popodsumowującym spotkanie wierszu Marcina Przewoźniaka: „Krzyknij nie”.

M. S.